Home / Küçük Balkon Dekorasyonu / Balkon Duvarı Dekorasyonu

Balkon Duvarı Dekorasyonu

Şehir hayatında evinizin bir balkonu varsa kendinizi şanslı sayabilirsiniz. Balkonunuzu zevkinize göre yeniden dizayn ederek istediğiniz zaman oturabileceğiniz, daha konforlu bir alana çevirmeniz mümkün olacaktır. Bu yazımızda, balkon duvarı dekorasyonunuzu nasıl yapabileceğinize ve nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair bazı önerilerde bulunacağız. Böylece bunaldığınız zaman kaçabileceğiniz, hafta sonları keyifle oturabileceğiniz yeni bir alana kavuşmuş olacaksınız. Balkon dekorasyon fikirlerini göz önünde bulundurduğunuzda, öncelikle balkon duvarı dekorasyonu ile işe başlayabilirsiniz. Duvar rengine karar verdikten sonra sıra geldi boyama işlemine.

Balkon Boyama

Öncelikle boya yapacağımız alanı boşaltmanız gerekir. Daha sonra zeminin zarar görmemesi için zemini, koruyucu naylon bir örtü ile örtmeniz faydalı olacaktır. İlaveten varsa pencere pervazları, kapı kenarları gibi boyanın bulaşmasını istemediğiniz yerlere maskeleme bandı uygulayabilirsiniz.

Boyama işlemine tavanı boyamakla başlayabilirsiniz. İki kat tavan boyası uyguladıktan sonra duvar boyamaya geçebilirsiniz. Duvarların istediğiniz gibi olabilmesi için iki kat boya yapmanızı tavsiye ederiz. Balkon duvarlarınızı boyadıktan sonra sıra geldi duvarlarınızı arzu ettiğiniz gibi dekore etmeye.

Duvar Dekorasyonu İçin Fikirler

Bol miktarda çiçek ve bitki kullanarak capcanlı bir balkon dekorasyonu oluşturabilirsiniz. Ayrıca canlı çiçek kullanmak, balkonunuzu çok ferah bir mekâna dönüştürecektir.

Eğer balkonunuz çok geniş bir alana sahip değilse çiçeklerinizi duvarınıza konumlandırabilirsiniz. Bunun için dekoratif raflardan yararlanabileceğiniz gibi, her bir saksıyı duvara monte edebilirsiniz. Bazen doğrudan balkonunuzun duvar ölçülerine uygun bir raf bulamayabilirsiniz ya da dekoratif açıdan bulduğunuz rafları beğenmeyebilirsiniz. O zaman marangozunuz size arzu ettiğiniz gibi bir çiçeklik yapmak konusunda yardımcı olacaktır.

Tercih edeceğiniz çiçekler de kullanacağınız raflar için önemli olacaktır. Eğer küçük bir alanınız var ise negatif enerjiyi ortamdan uzaklaştıran dekoratif kaktüslerden faydalanabilirsiniz.

Özellikle dekoratif kaktüsleri balkonunuzun dekorasyonunda kullanabilirsiniz. İlaveten seçeceğiniz saksıların renklerini de balkonda kullanacağınız diğer aksesuarlarına renklerine uygun olarak seçmenizde fayda olacaktır. Ayrıca eğer açık bir balkonunuz varsa yazın güneşten de korunmak maksadıyla sarmaşık bitkisini kullanabilirsiniz. Bitkinin açık kısımlardan yukarı doğru uzamasını sağlayarak doğal bir güneşliğe sahip olabilirsiniz.

Öte yandan bitkilerinizi, duvara yaslanmış vaziyette duracak merdiven bir çiçeklik kullanarak da yerleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer balkon mobilyalarınız ile uygunsa duvara monte edilebilen çok şık ve kullanışlı ferforje çiçeklikler de mevcut. Eğer el emeğiniz olan eşyalar kullanmak isterseniz kasaları ya da paletleri boyayarak da çiçek rafları elde edebilirsiniz.

Duvarınızda raflar kullanmak istemezseniz de bir diğer popüler uygulama olan makrome çiçekliklerden veya makrome duvar süslerinden faydalanabilirsiniz. Üstelik bunları kendiniz yaparak duvar süslerinizi çok daha düşük maliyete edinmeniz mümkün. Balkonunuzu hobi alanı olarak kullanacaksanız ve uygun alanınız varsa bir duvarınızın tamamına, bitkilerinizi ve kitaplarınızı koyabileceğiniz raflı bir sistem yaptırabilirsiniz.

About iga

Check Also

Balkonda Yetiştirilebilecek En Güzel Çiçekler

Balkonda yetiştirilebilecek en güzel çiçekler, özellikle de bu ortamların son derecede dikkat çekici ve iç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.