Home / Küçük Balkon Dekorasyonu / Küçük Balkon Dekorasyonu Tüyoları

Küçük Balkon Dekorasyonu Tüyoları

Yaşam alanlarını güzelleştirmek isteyenlerin küçük balkon dekorasyonunu akıllıca yapması gerekir aksi takdirde istenen sonuç alınamayabilir. Bu alanlar, eve göre değişen genişliğe sahip olsa da genellikle küçük mekânlar olarak inşa edilmektedirler. Hal böyle olunca devreye akıllıca yapılan küçük balkon dizaynı giriyor.

Küçük balkonlar, doğru adımlar uygulandığında hem şık hem de kullanışlı alanlara dönüşebilir. Burada bireylerin öncelikle balkonu ne amaçla kullanacağının kararını vermesi gerekir. Hava almak için kullanılan balkonlar ile çay kahve molası vermek için kullanılan balkonlar, birbirinden farklı dekore edilir. Küçük balkonlarda dekorasyon yaparken, bu temel prensip göz ardı edilmemelidir.

Küçük Balkon Dekorasyonu Nasıl Yapılır

Balkon dekorasyonu üç önemli adımdan meydana gelir; bunlar balkon saksıları, aksesuarlar ve balkon mobilyası çeşitleridir. Balkon mobilyası kullanım amacı göz önünde bulundurulmalıdır. İsteğe bağlı olarak ikili berjerler, küçük sehpalar ve bunlara uyumlu kilimler harika bir uyum sağlayabilir. Ayrıca daha portatif mobilyalardan yana seçim yapmak isteyen bireyler, katlanır masa ve sandalyeleri rahatlıkla kullanabilir.

Küçük balkonlardı çiçeklerle dekore etmek de büyük önem taşır. Çünkü dar alanlarda büyük saksıların kullanılması, ağaç benzeri bitkilerin yetiştirilmesi kullanacağınız alanı daha da küçültür. Bu durumda minimal çiçekler, sardunyalar, sukulentler, soğanlı bitkiler; balkon saksısı içerisine dikilecek ideal bitki çeşitleri olur. Ayrıca balkon süsleri de bu alanın dekorasyonunu tamamlayan önemli aksesuarlardandır. Dar balkonlarda tablo ve biblo gibi aksesuarlar yerine rüzgârgülü, minder ve LED ışıklı aydınlatma çeşitleri kullanılabilir.

Küçük Balkon Dekorasyonu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir

Küçük balkon dekorasyonu yaparken öncelikle balkonun şeklini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Kare balkonlarda; minimalist L koltuklar, yuvarlak veya kare masalar ve çiçekler tercih edilmektedir. Uzun balkonlarda ise oturmak ve dinlenmek için sedirler, çoğunlukla tercih edilir. Hafifliği ve şıklığıyla vazgeçilmez dekoratif ürünler arasında olan sedirler, şık minderlerle birlikte muhteşem bir dekor oluşturur.

Öte yandan küçük balkon dekorasyonu yaparken temizlik de önemli bir faktördür. Balkonlar çoğunlukla su ile yıkanarak temizlenir. Suya dayanıksız MDF ve suntalama gibi malzemeler kısa ömürlü olur. Bu malzemelerden üretilen masa, sandalye ve oturma alanları su ile temas ettiğinde kabarma yapabilir. Dolayısıyla balkonlar yıkanarak temizlenecekse plastik veya metal ayak çeşitleri önerilir fakat silinebilen balkonlarda her türlü mobilya çeşidi rahatlıkla kullanılabilir. Küçük balkon duvar dekorasyonunda dolaplar yerine sabit raflar kullanılır. Salıncakların ve çerçevelerin olması da mekâna ayrı bir şıklık katar.

About iga

Check Also

Balkonda Yetiştirilebilecek En Güzel Çiçekler

Balkonda yetiştirilebilecek en güzel çiçekler, özellikle de bu ortamların son derecede dikkat çekici ve iç …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorumlar

Gösterilecek yorum yok.